English איזור אישי | עגלת קניות אתר חשבי שכר

חיפוש מתקדם חפש
 >> אודות הלשכה דף הבית       
   
 

סיכום הרצאת פרופ' יהודה היס בנושא: פענוח פשעים באמצעות רפואה משפטית-תיאוריה  ופרקטיקה
  14.2.16

 

 

 

רפואה משפטית היא יישום מדע הרפואה ותחומי מדע נוספים כדי להשיב על שאלות בתחום המשפט הפלילי או האזרחי.

במרכז העבודה נמצאת הנתיחה שלאחר המוות המיועדת לזהות את המת ולקבוע את גורם המוות וכל זאת אם הפטירה הייתה פתאומית ובלתי צפויה או שקיים חשד למוות מסיבות בלתי טבעיות [הנתיחה מיועדת גם ללימוד ומחקר]
כבר במאה ה- 3 לפני הספירה, במצריים העתיקה ,נערכו ניתוחים לאחר המוות כנראה בגלל הצורך לחנוט מתים.היוונים והרומים העתיקים וגם הנצרות הקדומה אסרה על הניתוחים מטעמי ם דתיים.
מונדינו דה לוצ'י מבולוניה שבאיטליה [1316] נחשב לרופא המודרני הראשון שביצע נתיחת מתים לצורכי לימוד אנטומיה[אגב, במאה ה-14,הניתוחים התבצעו בפומבי ובעיקר של פושעים]
נתיחה גופה כוללת בדרך כלל פתיחה של  שלושה חללים-חלל הגולגולת,חלל בית החזה וחלל הבטן ,הוצאת כל האברים דרכם ובדיקתם.
הרפואה המשפטית עוסקת גם בבדיקת פציעות כתוצאה ממעשי פשע, רשלנות, אלימות במשפחה וכו
וכן בזיהוי חללים ושרידי גופות.בעניין זה הובאו ונותחו המקרים הבאים -
אבשלום פיינברג-נורה בשנת 1917  בראשו ונקבר באזור רפיח. עץ דקל צמח מעליו ,כנראה מגלעין שהיה בכליו.ב1967 שלמה בן אלקנה הוציא את שלדו של אבשלום והוא זוהה במכון,בין השאר, על פי חריץ בשן שנוצר מפציעה בילדותו
1978- מחבלים הגיעו בסירות מהים וירדו ליד חוף מעגן מכאל.הם עצרו מונית ו2 מחבלים עלו עליה והשאר עלו על אוטובוס של חוג המשוטטים של עובדי אגד[לאחר שעצרו אותו ביריות]הם דרשו מהאוטובוס לנסוע לכיוון תל אביב ותוך כדי הנסיעה ירו על רכבים חולפים.סמוך לגלילות נעצר האוטובוס והתפתח קרב יריות בין המשטרה והמחבלים.המחבלים ירו גם לעבר הנוסעים ופוצצו את האוטובוס באופן שהנוסעים נלכדו במלכודת אש.35 נוסעים נהרגו והמכון עסק בזיהוים.
אסון הנגמ'שים  – בשנת 2004  נגמש של מחלקת פלחה'ן הושמד לחלוטין בפאתי עזה שתושביה התעללו ב 6 גופות החיילים[שהוחזרו ע'י הצלב האדום] יום לאחר מן נפגע נגמ'ש שני ע'י rpg  בפעילות בציר פילדלפי .כל חומר הנפץ שהיה בנגמש התפוצץ וריסק את 5 אנשי הצוות.חיילי קורס מכים הוקפצו לסרוק ידנית את אזור הארוע והם הביאו למכון 1000 שקיות עם פרורי אדם.  המכון זיהה את 13 החללים[היו עוד 2 שנהרגו בחילוץ ברפיח] ע'י בדיקות די אן אי מורכבות.
שנת 2002 מלון פארק  נתניה - 30  נהרגו ע'י מחבל מתאבד[באינתיפאדה השנייה]. כל זוגות החללים זוהו פרט ל גופת אישה  אחת . לאחר חקירה של   תמונה  שנמצאה בתליון שענד זוהתה האישה.
בעניין ניתוח סיבות המוות הובאה הדוגמה הבאה
1984- השתלטו 4 מחבלים פלסטינים על אוטובוס אגד שנסע מתל אביב לאשקלון. החוטפים החזיקו בנוסעי האוטובוס כבני ערובה.הם דרשו לשחרר תמורתם 500 מחבלים הכלואים בישראל. על יד דיר אל בלאח עצרו המשטרה והצבא את האוטובוס .ולמחרת היום סיירת מטכ'ל פרצה ושיחררה את הנוסעים.הופצו דיווחים סותרים לגבי גורל 4 המחבלים .היו שטענו 4 נהרגו בפריצה והיו שטענו כי רק 2 נהרגו ו2 נשבו. המכון קבע כי 2 נהרגו מירי כדורים ו 2 נהרגו מחבטות בראש.
כמו כן סופר על  ניתוחים שקבעו מוות בגין אלכוהול או סמים וזיהוי נהגים בתאונות פגע וברח.
נערך עי ע.איזביצקי
 
 
 

 


לדף הבית
ניוזלטר
מועדון צעירים
מתמחי לשכה
מועדון גמלאיםהרשמה לאתר שלח לחבר גירסת הדפסה
הרשמה לאתר שלח לחבר גירסת הדפסה
 
  2005 - כל הזכויות שמורות ללשכת רואי חשבון תשס"ה ©
פרסום באתר צור קשר מפת אתר תנאי שימוש הוספה למועדפים

בניית אתרים פיתוח תוכנה לאינטרנט בניית אתר סייטנט בע"מ - בניית אתרים ופתרונות אינטרנט מתקדמים